Jedną z głównych zasad ekologicznego podejścia jest ponowne wykorzystywanie przedmiotów, a znakomitym przykładem na tę praktykę jest tworzenie mebli z odzyskanego drewna. Czym jest ono w istocie i dlaczego artykuły, które z niego powstają cieszą się coraz większą popularnością?
Moda na recykling
Recykling, czyli dawanie drugiego życia zużytym przedmiotom bądź odzyskiwanie ich elementów do dalszego wykorzystania, to iście ekologiczne podejście. Przedmiotom, które powstają w efekcie najczęściej daleko do „ideału”, ale właśnie to świadczy o ich oryginalności i sprawia, że w oczach właścicieli są jeszcze cenniejsze, często zajmując centralne miejsce w domach.
Czym jest drewno z odzysku?
Drewno odzyskane pozyskuje się najczęściej ze starych części domów, głównie z elementów konstrukcyjnych. Często nosi ono ślady po farbie i jest wypłowiałe, co jednak nie jest w tym przypadku wadą, a zaletą. Znakomitym przykładem jest stół z drewna odzyskanego, którego blat to unikalna kompozycja barw i faktur powstałych dzięki upływowi czasu. Został on dodatkowo wykończony żelazną ramą i nogami, co tworzy iście industrialną konfigurację. We wnętrzach rustykalnych i vintage sprawdzi się natomiast skrzynia z drewna odzyskanego z metalowym zamknięciem z przodu, która będzie stanowić przykuwający uwagę dodatek, np. w salonie.
Drewno odzyskane jako materiał meblarski
Z drewna z odzysku można stworzyć naprawdę nietuzinkowe meble. Zazwyczaj ich produkcją zajmują się jednak mniejsze firmy z rozwiniętymi działami kreatywnymi, które z dostarczonych materiałów są w stanie wyczarować ciekawe przedmioty. Bardzo często powstają one w małej serii, dlatego też wytwarzane są dla wymagających klientów ceniących oryginalny design, którzy rzadziej korzystają z oferty dużych, meblarskich sklepów sieciowych. Drewno odzyskane daje więc duże pole do popisu, choć jest jednocześnie wymagające, ze względu na różnorodność partii, które trafiają do producenta.
Drewno z odzysku to dobry, choć wymagający materiał do tworzenia mebli. Warto dać mu jednak szansę, bowiem powstają z niego naprawdę niepowtarzalne i przykuwające uwagę przedmioty.